GÖZÜMÜZÜ KORUMAK İÇİN NE YAPMALIYIZ ?

Bilgisayara ne kadar uzakta durmamız gerek? Neler yapmalıyız?

İçinde bulunduğumuz çağa bir isim verecek olsak belki de 'Bağlantı Çağı' diyeceğiz. Çünkü nereye gidersek gidelim bizi, bizim için önemli olanlarla bağlatıda tutan cihazları yanımızda taşıyoruz. Bu bir akıllı telefon da olabilir, bir dizüstü bilgisayar da, teknolojinin son nimetlerinden bir tablet bilgisayar da.

Sabah'taki habere göre, aslında farkı yok; hepsi gecenin bir yarısında bir meslektaşınızdan ya da arkadaşınızdan gelen e-postalara ulaşabilmek için imkan sağlıyor. Artık mesleki ve kişisel yaşamımızı sürdürebilmek için bu cihazlara bağımlı duruma geldik. Üstelik bu bağımlılık yakındığımız bir durum da değil.

Tabii dış dünyayla bağlantımızdan bahis açılmışken 'gözler'i atlamamak gerekiyor. Teknoloji tüketicileri, çoğu zaman teknolojinin nimetlerinin görüşleri üzerindeki etkilerini önemsemiyor.

Bağlantıların elektronik cihazlar yoluyla yapıldığı şu yıllarda, Florida'da göz sağlığı üzerine uzmanlaşmış Dr. Nathan Bonilla-Warford'un göz sağlığımızı koruyabilmemiz için bazı tavsiyeleri var.

IŞIKLANDIRMAYA ÖNEM VERİN
Uzun çalışmalarda bilgisayar ekranınızın ayarlarını uygun duruma getirin. Fakat yalnızca ekran aydınlatması yeterli değil. İyi aydınlatılmış bir oda göz sağlığı için önemli. Tepe aydınlatmasının fazla parlak olmamasına dikkat edin. Fazla ışık gözlerinizi rahatsız eder, az ışık ise gözünüzün çabuk yorulmasına sebep olur. Masa aydınlatması yararınıza olacaktır. Fakat masa lambanız masayı aydınlatsın, sizi değil. Eğer güneş ışığından yararlanıyorsanız, pencereyi önünüze ya da arkanıza almak yerine yanınıza alın.

ÇALIŞMA ORTAMINIZI DÜZENLEYİN
Elektronik bir cihaz kullanarak çalıştığınız ortamı düzenlemek, sağlıklı bir görüş için yapabileceğiniz en basit uygulama. Mümkünse büyük bir bilgisayar ekranı kullanın. Bu gözünüzü zorlamanızı önler. Ayrıca bilgisayar başında çalışırken kullandığınız sandalye de çok önemli. Sandalyenizin gerekli sırt desteğini sağladığından emin olun ve bilgisayarınızla aranızdaki mesafeyi iyi ayarlayın. Her insanın kendine göre bir oturma şekli var. Buna uygun bir sandalye seçin.

AÇINIZI AYARLAYIN
Bilgisayar ekranı sizden 60 ila 70 cm arasında uzak olmalıdır. Ayrıca ekranın merkezi de göz hizanızın yaklaşık 10 cm aşağısında. Ekranınızın parlaklık ve kontrast ayarları da göz sağlığınız için önemli. Eğer bilgisayar ekranınızdaki yazıları rahat göremiyorsanız yazı puntolarını artırın. Büyük punto seçmek gözlerinizin zorlanmasını ve yaşarmasını engeller.

ARA VERİN
Elektronik cihazlar, uzun süre kesintisiz çalışmak için tasarlanmıştır. Ama siz makine değilsiniz. Göz sağlığınızı korumanız için bilgisayar ekranına uzun süre bakmamalısınız. Bir saati 20 dakikalık üç parçaya bölebilir ve 20 dakikada bir 20 saniye 6-7 metre uzaklıktaki bir nesneye bakabilirsiniz. Bu gözlerinizi şarj eder. Göz kırpmak da gözlerinizi temizler. Eğer gözlük kullanıyorsanız bilgisayar ekranı için özel camlarınız olduğundan emin olun.

(habertürk)

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !